Loading Events

PET

24/10/2025

Umjetnički paviljon Juraj Šporer, Opatija

19:00

Festival klasične glazbe Opatija

DeuxArts Duo

DeuxArts Duo čine Jelena Očić (violončelo) i Radovan Cavallin (klarinet). Naši koncerti donose rijetko viđenu kombinaciju instrumenata u kojoj se prožimaju bogat zvuk violončela i izražajnost klarineta, stvarajući osobit glazbeni dijalog.

Dosadašnji nastupi diljem Evrope (Španjolska, Italija, Njemačka, Poljska, Slovenija, Hrvatska..) pokazali su da publika odlično reagira na ovaj spoj tradicije i suvremenih djela, a program je oblikovan tako da bude i atraktivan i umjetnički relevantan.

Jelena Očić je istaknuta violončelistica prepoznata kao jedan od vodećih talenata suvremene glazbe (Siegfried Palm) i nazvana jednim od najposebnijih talenata našeg vremena (Bernard Greenhouse). Studirala je u Zagrebu kod prof. Valtera Dešpalja, potom u Mannheimu kod Michaela Flaksmana, te se usavršavala kod Bernarda Greenhousea u SADu. Predavala je na Hochschule für Musik Mannheim (2004.–2016.) i bila „senior cello professor“ na Conservatorium van Amsterdam (2014.–2022.), a njezini studenti osvojili su brojne nagrade. Izvodi glazbu od baroka do suvremenih skladatelja, surađivala je s istaknutim umjetnicima, a njezine snimke za izdavačku kuću Challenge dobile su prestižna priznanja. Članica je ansambla „Thüringer Bach Collegium“ i dueta DeuxArts. Trenutno je solo čelistica Orquestra Sinfonica de Las Palmas, svira Tihomir Staynov violončelo (Cremona 2025).

Radovan Cavallin rođen je u Zagrebu, gdje je sa 13 godina postao najmlađi student Muzičke akademije. Studirao je u Zagrebu i Parizu, gdje je osvojio Premier Prix za komornu glazbu i klarinet. Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada, uključujući Darko-Lukić nagradu i Nagradu kritičara lista Vjesnik. Nastupa kao solist i komorni glazbenik diljem Europe, SAD-a i Azije, surađujući s istaknutim orkestrima poput Zagrebačke filharmonije, Filharmonije Gran Canaria i Beogradskog simfonijskog orkestra. Redovito nastupa na prestižnim festivalima, a snimio je albume za izdavačke kuće Croatia Records, Arte Nova, BMG i druge. Suosnivač je ansambala Alisios Camerata, Atlantida Quartett, Trio Spohr, Reinecke Quartett i Isola Ensemble. Od 1989. godine solist je klarinet Orkestra filharmonije Gran Canaria i profesor klarineta na Orkestralnoj akademiji. Član je žirija međunarodnih natjecanja i umjetnik marki Selmer i Silverstein Works.

Program:

  • Ludwig van Beethoven: Dúo n.3
  • Bela Bartok: 4 Duos
  • Mladen Tarbuk: Danzas
  • Ian Deterling: Grimm Waltz
  • Astor Piazzola: 2 Tangos
  • Guillaume Conneson: Disco Toccata


Ulaz slobodan!