Loading Events

NED

2/8/2026

Ljetna pozornica

21:00

Sve je do nas

Emir Hadžihafizbegović

Autorski projekt dramskog umjetnika Emira Hadžihafizbegovića potresna je ispovijest profesora matematike na prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu na kojem isti dobiva otkaz. Kroz priču o stanju duha, intrigama i spletkama koje donese tranzicijska društva, glavni lik govori zapravo o općim mjestima nepotizma, srušenom sustavu vrijednosti, dekadenciji, licemjerstvu, neznanju, primitivizmu, lažnim moralima, uplitanju religije u sekularna društva, formalizmu i sveopćem dehumaniziranju svijeta u kojem živimo. Tako, kroz sudbinu glavnog lika Hadžihafizbegović progovara o društvenoj apatiji i defetizmu.

Naravno, za razliku od prve verzije predstave, u predstavi “Sve je do nas” autor nudi i rješenja i šalje poruku kako se izboriti sa svim pošastima surovog, neoliberalnog kapitalističkog društva u kome je pojedinac stavljen u procjep između potrage za osobnom slobodom i egzistencijalnog preživljavanja. Mogućnost izbora uvijek postoji i način na koji pristupamo svojim životima uvijek može biti drugačiji od nametnutog klišeja u koji smo kao zajednice “potonuli” i na tu vrstu mentalne tiranije pristali.

Predstava “Sve je do nas” nikog ne ostavlja ravnodušnim, uznemirujuća je i gledatelja tjera na razmišljanje. Citirajući u jednom djelu predstave rimskog imperatora Marka Aurelija, autor glasno poručuje “život ti je onakav, kakva ti je misao” Hadžihafizbegović zapravo time poziva na optimizam, jer optimizam je po njemu „zdravlje duše”.

Kazalište je kroz povijest uvijek imalo dvije zadaće. Otvarati probleme i popravljati ljude. Ova predstava je u toj zadaći trijumfalno uspjela.

Pozivamo da dođete pogledati ovu neobično, duhovno poučnu i intrigantnu predstavu na malu scenu Ljetne pozornice, 2. kolovoza 2026. godine od 21:00 sat.

Emir Hadžihafizbegović je za svoj rad dobio niz nagrada, između ostalih i ‘Zlatnu Palmu’ u Cannesu za film “Otac na službenom putu” Emira Kusturice, nagradu u Berlinu za film “Remake” Dine Mustafića, nagradu ‘Srebreni leopard’ za film “Gori Vatra” režisera Pjera Žalice, ‘Zlatnu arenu’ u Puli za najbolju sporednu mušku ulogu u filmu “Karaula” Rajka Grlića. Na istom festivalu osvojio je i ‘Zlatnu arenu’ za glavnu mušku ulogu u filmu “Armin” režisera Ognjena Sviličića, te ‘Zlatnu arenu’ za glavnu mušku ulogu u filmu “Takva su pravila” Ognjena Sviličića.

 

Cijena ulaznice: 17,00 €

Ulaznice možete kupiti u Opatiji u uredu Festivala Opatija na Ljetnoj pozornici (Zert 6A) radnim danom od 8 do 15 sati, online na www.mojekarte.hr i njihovim prodajnim mjestima (Dallas Music Shop u Rijeci, Petrol i Crodux benzinske postaje i dr.).
Na dan programa, blagajna na ulazu u Malu ljetnu pozornicu (ulaz iz parka Angiolina) otvorena je sat vremena prije početka održavanja. 
Organizator zadržava pravo izmjene programa.